Jak promować spektakl za pomocą video marketingu

Początki sztuki teatralnej sięgają czasów przed naszą erą. Dla ówczesnych odbiorców spektakle były powodem do świętowania. Możliwość obcowania z kulturą traktowano jako przywilej. W obecnych czasach zamiłowanie do teatru zostało częściowo wyparte – najpierw przez telewizję, potem również Internet. Ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, że to właśnie tam, na deskach teatralnej sceny, aktorzy stawiają pierwsze kroki oraz szkolą swoje umiejętności? Dokładnie ci sami aktorzy, których z przyjemnością oglądasz na ekranie telewizora! Bez teatru nie byłoby naszych ulubionych filmów czy seriali.

Dziś te trzy światy się przenikają – teatr, telewizja oraz Internet. Można odnieść wrażenie, że pasjonaci spektakli rywalizują z pasjonatami kina. A co, gdyby można było połączyć te rzeczy? Co, jeśli tak naprawdę nowoczesne media wspierają klasyczną sztukę?

Formą takiego wsparcia jest video marketing. Kiedy do kin ma wkroczyć nowy hit, kilka miesięcy wcześniej przedstawia się jego reklamę w postaci trailera. My tworzymy takie video reklamy do spektakli. Mój zespół podgląda aktorów w trakcie ich prób na scenie. Wybieramy najlepsze momenty przedstawienia – takie, które zostawią widza z pytaniami, a na które odpowiedź może on otrzymać jedynie przychodząc do teatru.

Doświadczenie w produkcji zwiastunów spektakli zdobyłem podczas współpracy z teatrem m.st. Warszawa. W trakcie jej trwania wyprodukowałem 3 trailery. Pierwszy do komediodramatu “Pociągi pod specjalnym nadzorem”, drugi do musicalu “Kinky boots”, trzeci zaś do poruszającego dramatu “Historia Jakuba”. Z racji różnych gatunków każdy projekt wymagał ode mnie odrębnego podejścia. Zupełnie inaczej pracuje się nad nostalgicznym dramatem, rozgrywającym się między kilkoma postaciami, a inaczej kiedy mamy do zaprezentowania zabawny musical i kilkunastu dynamicznie tańczących na scenie aktorów.

 

Rola profesjonalnego video marketingu w tworzeniu zwiastunów

Jako operator filmowy realizowałem materiały video zarówno do spektakli, które dopiero miały mieć swoją premierę, jak i tych, które od dawna pojawiają się w repertuarze. Ale po co właściwie tworzyć zwiastun do sztuki teatralnej? Przede wszystkim umożliwia to zwiększenie zasięgów oglądalności. Moje propozycje wykonania takiej krótkiej ekranizacji okazały się być fantastyczną reklamą i przyciągnęły setki nowych widzów. Zwiastuny umieszczone na profilu teatru na samej tylko platformie Facebook zostały wyświetlone od 5 do 30 tysięcy razy!

Wykorzystanie produkcji video do promocji spektaklu to najlepsza forma na przekazanie światu informacji o nowej sztuce. Filmy, dzięki swojej dynamice przykuwają uwagę widza. Plakaty, nawet te najlepiej wykonane, nie mają aż takiej mocy. Jak często przystajesz na chwilę, by zapoznać się z treścią jakiegoś ogłoszenia? A jak często nieświadomie kupujesz produkt, którego reklama po prostu zapadła Ci w pamięć? Dobrze wykonany zwiastun może sprawić, że ktoś, kto pozornie nie jest zainteresowany przyjściem do teatru, skusi się na spektakl.

Dlaczego praca operatora filmowego jest tak ważna?

Krótki materiał filmowy może przyciągnąć do teatru tysiące odbiorców. Jednak źle stworzony może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Dlatego podczas przygotowań i w trakcie produkcji najważniejsza jest dla mnie wysoka jakość wykonania.

Trailery są zwykle umieszczane na portalach społecznościowych teatrów. Takie platformy często domyślnie wyciszają dźwięk i dopiero w momencie, kiedy odbiorca wyrazi zainteresowanie, może sam ten dźwięk włączyć. Ile sekund potrzeba, by przewinąć post na dół? Jedną, dwie? Te dwie sekundy zdecydują o tym, czy ktoś zechce obejrzeć zwiastun. Zwiastun zaś zdecyduje o tym, czy uda się do teatru, by zobaczyć cały spektakl. Dlatego w trailerze nie ma miejsca na przypadek.

Aktorzy są dumni ze swojej pracy i im również zależy na tym, by jak najwięcej osób odwiedziło teatr. Mogą skutecznie zachęcić do tego swoich fanów dzięki zasięgom generowanym na portalach społecznościowych. Artyści z przyjemnością udostępniają zwiastuny. Ale aby tak się stało, sami muszą być zachwyceni materiałem promocyjnym. Należy stworzyć video content, którego nie powstydzą się najbardziej znani i najwybitniejsi aktorzy. Dzięki takim działaniom marketingowym otrzymujemy szerokie możliwości reklamy na Facebooku czy Instagramie.

 

Jak wygląda praca operatora filmowego podczas produkcji zwiastunu spektaklu?

Moja praca przy produkcji zwiastunu dzieli się na trzy części. Pierwsza z nich to preprodukcja. W tym czasie opracowujemy dokumentację i przygotowujemy scenariusz. Drugim etapem są nagrania. Realizujemy zdjęcia z zamkniętych prób oraz rozmawiamy z twórcami. Na tym etapie dowiadujemy się, jakie jest najważniejsze założenie danej sztuki oraz jaki klimat i emocje autorzy pragną przekazać odbiorcom, by poprzez zwiastun zachęcić ich do przyjścia na spektakl. Trzecia faza to postprodukcja, czyli końcowa obróbka obrazu i dźwięku oraz montaż całości. W tej części upewniamy się, że wszystkie dotychczasowe działania pokrywają się z początkowymi założeniami produkcji.

Zwiastun spektaklu – recepta na medialny sukces

Jedną z największych zalet posiadania profesjonalnego zwiastunu video do danego spektaklu jest możliwość wystąpienia na festiwale zagranicznym czy przeglądzie teatralnym. Organizatorzy takich wydarzeń szukają perełek, które zachwycą większą publiczność oraz wprowadzą powiew świeżości na scenę. A może spektakl już teraz jest wysyłany na festiwale, ale dotychczas bezowocnie? Zastosowanie skutecznego video marketingu reklamującego przedstawienie z pewnością zachwyci promotorów wydarzenia oraz zwiększy szansę na zdobycie nagrody. Kto wie, może stanie się przepustką do sławy?