Jak doskonalić warsztat operatora filmowego – Ekran+

Większość z nas przynajmniej raz w życiu była na rozmowie o pracę. Kiedy zależy nam na angażu, chcemy zaprezentować się z jak najlepszej strony, dlatego wcześniej planujemy odpowiedzi na ważne pytania oraz dobieramy stonowaną stylizację. Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy autor scenariusza poszukuje inwestora do realizacji filmu. Tu jego wizytówką nie są ubrania, a szyty na miarę booklet. Do pozyskania środków na realizację potrzebny jest niebanalny, poruszający scenariusz, dopracowana technicznie prezentacja filmu oraz mnóstwo szczęścia.

Do najlepszych scenarzystów i reżyserów pomocną dłoń wyciągają wykładowcy kursu “Ekran+”. Dzięki nim obiecujący twórcy scenariuszy otrzymują szansę realizacji wybranej sceny na najwyższym poziomie.

Niepowtarzalna okazja na doskonalenie warsztatu operatora filmowego

Od 2016 roku mam przyjemność współpracować z Wajda Studio i Wajda School. To właśnie tam dwa razy do roku organizowany jest projekt o nazwie “Ekran+”. Dzięki nazwisku założyciela, znanego na całym świecie ze swojej twórczości filmowej, inicjatywa przybrała charakter międzynarodowy. Tutorami projektu są znani artyści, wielokrotnie nagradzani za swoją działalność na ważnych festiwalach.
Praca pod nadzorem takich osobistości jak Wojciech Marczewski czy Maciej Sobieszczański to dla mnie wyjątkowa możliwość zdobywania szerokiej wiedzy i nowych umiejętności w zawodzie operatora filmowego. Miałem również możliwość współpracy ze znakomitymi autorami zdjęć, byli to m.in. Kamil Płocki, Przemysław Brynkiewicz, Jacek Podgórski, Cezary Stolecki, Radosław Ładczuk, Monika Kotecka, a także operatorzy z Chorwacji i Litwy m.in. Danko Vucinovic, Gregor Bozić, Michale Lavelle.
Każda z tych osób praktykuje inny styl, posiadają też odmienną wrażliwość na sztukę. To dla mnie ogromna szansa na skonfrontowanie stosowanych przeze mnie zasad z opiniami różnych twórców. Mogę podejrzeć ich pracę od kulis i przydatne elementy wdrożyć na stałe u siebie. To uczy mnie wszechstronności i poszerza moje umiejętności artystyczne.

Realizacja sceny jako element marketingu – tak znajdziesz inwestora

Jak wygląda praca przy projekcie “Ekran+”? Po naborze na scenariusze wybiera się najlepsze z nich, potem zaś wkraczamy w najważniejszy etap programu, czyli produkcję wybranej sceny. Specjaliści decydują o tym, który fragment dobitnie odda klimat filmu. To istotne, ponieważ nakręcony w trakcie szkolenia materiał może służyć jako pierwszy zwiastun projektu, tzw. “sales promo”. Taki klip wykorzystuje się do poszukiwania inwestorów potrzebnych do dalszej realizacji scenariusza filmowego. Może on również trafić na pitchingi do producentów czy menedżerów sprzedaży promujących najbardziej obiecujące filmy na festiwalach, często międzynarodowych. Na tym etapie szczególnie ważne są moje działania. Nawet najlepszy scenariusz musi być poparty profesjonalnymi zdjęciami. A żeby takie uzyskać, potrzebny jest wysokiej klasy sprzęt przeznaczony dla wymagających użytkowników.

Sprzęt dla profesjonalnego operatora filmowego – obiektywy Canon K35 i Cooke Panchro

Każda z realizowanych scen opowiada inną historię, ale wszystkie mają jedno, główne zadanie, czyli pomóc widzowi poczuć to samo, co czuje bohater filmu. Przekazanie tych emocji od aktora do odbiorcy znajdującego się przed ekranem – to właśnie zadanie dla operatora filmowego. Dwoma czynnikami, które odpowiadają za odwzorowanie charakteru filmu, są światło i optyka. Poniżej skupię się na roli obiektywów w tworzeniu klimatu projektu. Natomiast w kolejnym artykule przedstawię równie ważną kwestię, jaką jest istota światła w budowaniu atmosfery filmu.

Wszystkie ekipy filmowe, biorące udział w projekcie, pracują na tej samej kamerze. Jest nią kamera Sony FS7 z modułem XDCA, który pozwala tworzyć pliki lepszej jakości z wyższym bitrate oraz generować pliki raw. Efektem tego są szersze możliwość dokonywania na etapie postprodukcji precyzyjnej kolor korekcji surowego materiału.

Podczas tegorocznych Ekranów używaliśmy obiektywów Canon K35 Superspeed, oraz Cooke Panchro. Ich niebywałą zaletą jest prowadzenie ostrości, które delikatnie przenika między pierwszym a drugim planem. Taka niepowtarzalna plastyka sprawia wrażenie całkowitej naturalności. Widzów nie zaskoczą twarde przejścia i sztuczne przeostrzenie obrazu, co mogłoby negatywnie wpłynąć na odbiór materiału filmowego.

Kolejną ważną cechą wymienionych obiektywów jest ich jasność. Canon K35 Superspeed można pracować na przysłonie 1.5F, nie tracąc ostrości na całej powierzchni kadru. Są to jedne z nielicznych obiektywów, które w pełni kryją matrycę najnowszej kamery Arri Alexa LF.

Cooke Panchro są przeciwieństwem Canona K35. To szkła vintage, posiadające delikatne zniekształcenia i niedoskonałości na rogach soczewek, dzięki czemu pozwalają na uzyskanie efektu odrealnienia. Wrażenie przebywania w śnie niesamowicie działa na zmysły widza i daje poczucie utożsamienia się z bohaterem.

Oba zestawy obiektywów posiadają pełny zakres ogniskowych:
Canon K35 Superspeed 18mm, 24mm, 35mm, 50mm, 85mm, 135mm, 200mm,
Cooke Panchro 18mm, 24mm, 35mm, 50mm, 75mm, 100mm.

Operator filmowy musi nieustannie nadążać za technologią. Korzystanie z wysokiej klasy sprzętu determinuje efekt końcowy. Dlaczego opisywane wyżej obiektywy są moim zdaniem niezastąpionym sprzętem dla profesjonalistów? Oprócz tego, że oferują możliwość uzyskania fenomenalnych efektów obrazu, posiadają gniazdo PL, co pozwala na pracę nimi na kamerach Arri, Red, Canon, Sony czy Blackmagic. Najlepsze obiektywy połączone z najlepszymi kamerami dostępnymi na rynku. Wyobraź sobie, jak niepowtarzalny materiał powstanie dzięki takiej współpracy!