Forma dokumentalna a content video

Jak stworzyć skuteczny content video w reklamie salonu usługowego?

Przyciągnąć charakterem i atmosferą, a zatrzymać perfekcyjnie wykonaną usługą– taką zasadę wyznaje Mateusz Sukła (zwany też “Żółty”), barber reprezentujący salon „Krótkie Boki”.Nasza ekipa weszła z kamerą za kulisy jego działalności, a poza przedstawieniem pasji bohatera, skupiliśmy się też na temacie męskiej przyjaźni.

Wiele osób myśli, że video marketing to nakręcenie krótkiego filmu i umieszczenie go na danej platformie. A przecież “content” to nie tylko film. To cały zamysł na przedstawienie danej historii.

Przede wszystkim wzięliśmy pod uwagę obecność naszego klienta w mediach społecznościowych. Cały projekt został dokładnie zaplanowany. Najpierw w relacji na Instagramie znalazł się 15-sekundowy klip. Tego samego dnia na profilu na Facebooku został dodany minutowy materiał video. To nie koniec, bo po kilku dniach pojawił się kolejny, nowy film. Całość została skomponowana tak, by odbiorcę przyciągnąć, a potem zatrzymać na dłużej i zachęcić do powrotu. To jest właśnie idea skutecznego video marketingu – przemyślana, długofalowa strategia, a nie losowe nagranie wrzucone do sieci.

Content video został zrealizowany razem ze znakomitym promotorem takich pomysłów, a jednocześnie moim dobrym kolegą, Maćkiem Gałązką. Z Maćkiem znamy się jeszcze z czasów szkolnych, kiedy to całe dnie spędzaliśmy na wspólnej grze w koszykówkę. Połączenie jego niebagatelnych pomysłów oraz moich profesjonalnych sposobów na ich realizację okazało się być bardzo owocne. Praca na planie zajęła nam jeden dzień. W tym czasie przygotowaliśmy dwa materiały. Szczególną uwagę skupiliśmy na odzwierciedleniu swobodnej atmosfery oraz zamiłowania naszego bohatera do jego pasji.

RED WEAPON – najlepszy sprzęt do produkcji filmów dokumentalnych

Zdjęcia zostały wykonane kamerą RED WEAPON z sensorem Helium 8K S35oraz dwoma obiektywami stałoogniskowymi: 25mm T1.3 Zeiss Distagon i 50mm T1.4 Macro Leitz. RED WEAPON to prawdziwy lider na rynku sprzętu fotograficznego. Dlaczego wybrałem właśnie ten model? Aby uzyskać najlepszy rezultat produkcji dokumentalnej, należy zminimalizować ingerencję reżysera, za to wykorzystać szerokie możliwości postprodukcji.I właśnie takie opcje daje nam kamera marki RED. Dynamika o wartości EV 16,5 pozwoliła mi na wykorzystaniu światła zastanego w salonie barberskim. Gdyby warunki oświetleniowe były naprawdę trudne, w dalszym ciągu moglibyśmy zrealizować materiał korzystając z technologii HDR.

Dodatkowo użyłem filtra Hot Mirror, który usuwa zanieczyszczenia spowodowane przez podczerwień. Co to oznacza w praktyce? Filtr rozmywa przejawy ruchu, dzięki czemu w trakcie kręcenia scen strzyżenia mogłem skupić całą uwagę widza na Mateuszu. Wnętrze salonu zeszło na dalszy plan.

Za sprawą użytego sprzętu otrzymałem materiał wysokiej jakości, co jednocześnie dało mi znacznie większe możliwości postprodukcji, niż korzystanie ze średniej klasy urządzeń. Efekt końcowy jednego z materiałów możesz zobaczyć poniżej.